Liečivé pramene na území terajších kúpeľov objavil podľa legendy chromý pastier hľadajúci zatúlanú ovečku. Pri hľadaní ovečky narazil na jazierko, z ktorého sa šíril sírovy zápach. Po niekoľkých kúpeľoch v ňom si všimol, že ovečka sa uzdravuje, preto sa rozhodol aj on svoje boľavé údy ponoriť do teplých vôd jazierka.
Chýr o zázračnej liečivej vode sa takto začal šíriť. Trpiaci chorí prichádzali zo všetkých strán, aby sa vykúpali v prameňoch tejto liečivej vody.
Ovečka sa tak ako mimoriadny symbol dostala aj do erbu mesta.
Prvý zápis o teplých prameňoch je z roku 1247. V období trinásteho až šestnásteho storočia patrili Trenčianske Teplice aj pramene panovníkom trenčianskeho hradu. Aj keď sa predpokladá, že pramene museli poznať už aj lovecké národy Kvádov aj rímske légie v 2.storočí.
Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov Trenčianske Teplice mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko - Uhorsku.
V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, Hammam v orientálnom maurskom slohu.
Služby našich Pravých kúpeľov poskytujeme aj v ďalších historicky významných budovách.
Názov Sina dodnes nesie kúpeľný dom so zrkadliskom. Na jeho mieste stála pôvodne pekáreň, až jedného dňa vyrazil do jamy pod pekárenskou pecou prúd teplej vody a na tom mieste vyrástol bazén Sina, ktorý doteraz disponuje najteplejším prameňom so 40-stupňovou liečivou vodou.
Až tri naše termálne bazény sa nachádzajú v jednej z najstarších murovaných budov, v kaštieli. Jeden z nich nesie názov po otcovi umelcov Karla a Josefa Čapka, ktorý tu v kúpeľoch pôsobil ako lekár celých 13 rokov.
Neďaleko kaštieľa stojí viac ako storočná budova polikliniky. Kedysi tu sídlil Ústav pre fyzikálnu liečbu – s miestnosťou na liečebný telocvik, ktorá v súčasnosti pripomína fitnescentrum, poskytovali tu masáže, elektroliečbu a vodoliečbu.